Kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej w 2023

Osoby, które zarabiają najniższą pensję często zastanawiają się, czy przy ich dochodach możliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego. Nie ma bowiem co ukrywać, że korzystna decyzja banku w sprawie pozyskania takiego finansowania wiąże się z koniecznością pokrycia przez składającego wniosek niemałej wpłaty własnej. Czy osoby o najniższych dochodach mogą starać się zatem o kredyt hipoteczny? Sprawdziliśmy, jakie są szanse na korzystne zamknięcie takiego wniosku. 

Jaka jest najniższa krajowa w 2023 roku? 

Zanim przejdziemy do omawiania zależności dotyczących najniższej krajowej a kredytu hipotecznego, przypomnimy Ci, czym „najniższa krajowa” konkretnie jest. W dużym skrócie to najniższa ustawowo wysokość wynagrodzenia za pracę wykonywaną w pełnym wymiarze godzin. na podstawie umowy ze stosunkiem pracy. 

W ostatnich latach, co warto podkreślić, najniższa krajowa była podnoszona nie raz, ale kilkukrotnie, a jej wartość zmieniała się drastycznie. O ile jeszcze w 2018 roku wynosiła 2.100 złotych brutto (co dawało ok. 1.530 złotych „na rękę”), o tyle już w pierwszej połowie 2023 roku wynosi ona już 3.490 złotych brutto (2.709 złotych na rękę).  

Co ciekawe, kolejna podwyżka planowana jest jeszcze w 2023 roku – od lipca pensja minimalna wynieść ma bowiem 3.600 złotych brutto, czyli 2.783 złote „na rękę”). Wiele wskazuje zaś na to, że również i w 2024 roku można będzie spodziewać się przynajmniej jednej podwyżki najniższej krajowej. Według wstępnych planów ma ona bowiem wzrosnąć do poziomu 4.100 złotych brutto. 

Wartość ta rośnie więc z każdym rokiem, jednak czy to oznacza, że kredyt przy najniższej krajowej jest możliwy? 

Kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej w 2023 roku 

Osoby, które uzyskują pensję minimalną także mają prawo do złożenia wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego. Nie znaczy to jednak, że wniosek taki zostanie rozpatrzony pozytywnie. Musisz wiedzieć, że w dzisiejszych czasach na kredyt hipoteczny najniższa krajowa szanse daje stosunkowo niewielkie – aczkolwiek zdarzają się również i sytuacje, kiedy banki akceptują takie wnioski kredytowe. W przypadku kredytów hipotecznych banki bardzo indywidualnie podchodzą do weryfikacji wypłacalności i zdolności kredytowej każdego klienta. Niezwykle istotna staje się zatem odpowiednia zdolność kredytowa.                       

Niestety wiele osób zarabiających minimalną pensję zmuszonych zostaje przez swoją życiową sytuację do zaciągnięcia tak zwanych pożyczek-chwilówek. Choć decyzja ta nie jest zła sama w sobie, u osób w trudnej sytuacji materialnej płynność finansowa jest już mocno zaburzona, a zobowiązanie takie, jak chwilówka często sprawia, że dana osoba całkowicie ją traci. To zaś prowadzi do powstania zadłużenia, które już całkowicie eliminuje możliwość uzyskania nie tylko kredytu hipotecznego, ale jakiejkolwiek pożyczki bankowej. Do momentu poprawienia swojej zdolności kredytowej osoba taka nie ma więc możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Kluczem okazuje się bowiem słaba zdolność finansowa i brak płynności finansowej. 

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny – na co banki zwracają uwagę? 

Rozważając problem najniższej krajowej a kredytu hipotecznego  błędem byłoby założenie, że sam fakt braku zadłużenia oznacza pozytywną zdolność kredytową i możliwość uzyskania takiego kredytu. Banki bowiem przed podjęciem decyzji kredytowej zwracają uwagę na szereg innych kwestii, takich jak na przykład: 

  • źródło dochodów – najlepiej postrzegana jest umowa o pracę na czas nieokreślony; 
  • staż pracy; 
  • koszty utrzymania; 
  • wysokość dochodów – najniższa krajowa nie zrobi wrażenia na instytucjach bankowych; 
  • stan finansów; 
  • wykształcenie; 
  • stan cywilny; 
  • rodzaj wykonywanego zawodu, 

To jednak nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę – jak się bowiem okazuje, zdolność kredytowa będzie miała także wpływ na koszty, jakie przyjdzie Ci ponieść z tytułu zaciągniętego zobowiązania.  

Osobom o lepszych perspektywach banki proponują korzystniejsze warunki umowy – jest to zatem kolejny minus kredytu hipotecznego na najniższą krajową. Nie ma co jednak ukrywać, że udzielenie zobowiązania osobom o słabej zdolności kredytowej wiąże się z dużym ryzykiem – stąd banki decydują się na podniesienie kosztów. 

Czy bank wyda korzystną decyzję kredytową w przypadku najniższej krajowej? 

Czy bank wyda korzystną decyzję kredytową w przypadku najniższej krajowej? Nie jest to niemożliwe. Aby jednak tak się stało, osoba składająca wniosek musi mieć perfekcyjną zdolność kredytową, a także udowodnić instytucji bankowej, że nawet pomimo niewielkich dochodów jest partnerem godnym zaufania.  

Ważnym czynnikiem będzie tu z pewnością zaproponowanie odpowiednio dużej wpłaty własnej. Warto jednak pamiętać o tym, że banki znacznie częściej odrzucają wnioski o kredyt hipoteczny, niż je zatwierdzają – i to nawet w przypadku osób zarabiających znacznie więcej, niż pensja minimalna.  

Czy kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej jest możliwy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – teoretycznie jego uzyskanie nie jest wykluczone, niemniej jednak jest ono stosunkowo mało prawdopodobne. Warto więc, byś postarał się o zwiększenie wiarygodności kredytowej, zanim złożysz wniosek o przyznanie takiego zobowiązania.  

Jak poprawić wiarygodność kredytową? 

Jak poprawić wiarygodność kredytową? Aby zwiększyć szanse na uzyskanie korzystnej decyzji kredytowej, można wykonać kilka czynności. Oczywiście najprostszą poradą jest zmiana pracy oraz podniesienie kwalifikacji, jednak jest to jednocześnie porada najtrudniejsza w realizacji. Co zatem możesz zrobić, aby zwiększyć szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego? 

Przede wszystkim, jeśli jest taka możliwość, to z pewnością warto przystąpić do kredytu hipotecznego wraz z pracującym małżonkiem. Może to być także inny członek rodziny, którego dochody podniosą Twoją zdolność kredytową. Oczywiście decyzja ta musi być dobrze przemyślana – kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie finansowe. 

Ponadto w zaświadczeniu o źródle i wysokości miesięcznych dochodów wskazać także warto kwartalne oraz roczne premie. Oczywiście warunek jest tu taki, aby rzeczywiście je otrzymywać. 

Planując kredyt hipoteczny najniższa krajowa może nie wystarczyć – i z tego musisz sobie zdawać sprawę. W ostatnich kilku latach instytucje finansowe jeszcze bardziej zaostrzyły zasady dotyczące przyznawania kredytów hipotecznych, co sprawia, że jeszcze więcej osób odchodzi z pustymi rękami. Niemniej jednak, powyżej opisane rozwiązania mogą nieco zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie takiego zobowiązania. Najlepszym wyjściem będzie znalezienie dodatkowego źródła dochodów. 

Kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej – najważniejsze informacje  

Uzyskanie kredytu hipotecznego przy zarabianiu jedynie najniższej krajowej jest trudnym wyzwaniem. Pamiętaj, że nawet jeśli decyzja banku będzie pozytywna, liczyć się będziesz musiał z ratami wynoszącymi nawet kilka tysięcy złotych.  

Jeśli jednak uważasz, że jesteś w stanie poradzić sobie ze spłatą takiego zobowiązania – postaraj się poprawić wiarygodność kredytową, na przykład zaciągając zobowiązanie wraz z inną osobą. Zwiększy to Twoje szanse na uzyskanie zobowiązania.  

Rate this post