Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca – czy jest możliwy?

Od niedawna w Polsce możemy doświadczyć intensywnego napływu imigrantów, głównie ze wschodu. Często odwiedzają oni nasz kraj w celach zarobkowych, a ich obecność ma istotny wpływ na dynamiczne zmiany na rynku pracy. Dziś mieszkający w Polsce obcokrajowcy mają znacznie więcej praw niż jeszcze kilka lat temu – mogą legalnie pracować, korzystać z pomocy socjalnej, a nawet starać się o uzyskanie pożyczki. Sprawdź, kto może starać się o kredyt gotówkowy dla obcokrajowca oraz jak wygląda ta procedura ze strony formalnej. 

Kredyt dla obcokrajowca z państw UE – jak podpisać umowę w Polsce? 

O zaciągnięcie kredytu gotówkowego dla obcokrajowca w Polsce najłatwiej będzie w przypadku obywateli państw Unii Europejskiej. Wynika to z prawa UE, które obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich oraz wewnętrznej współpracy pomiędzy nimi, pozwalającej na szybkie uzyskanie informacji na temat historii kredytowej. W praktyce obywatelowi jednego z państw Unii Europejskiej znacznie łatwiej będzie zaciągnąć kredyt w Polsce i będzie to wymagało mniejszej liczby formalności. 

Nie oznacza to jednak, że każdy obywatel Unii Europejskiej z taką samą łatwością uzyska kredyt gotówkowy w naszym kraju. Wiele zależy od banku – niektóre z nich starają się maksymalnie ułatwić procedurę ubiegania się o kredyt, umożliwiając złożenie wniosku telefonicznie lub za pośrednictwem internetu.  

Inne z kolei wymagają wizyty w oddziale banku i fizycznego złożenia wniosku. Oczywiście, podobnie jak w przypadku kredytów udzielanych obywatelom kraju, bardzo dokładnie rozpatrywana jest też historia oraz zdolność kredytowa. 

Bank może odmówić udzielenia kredytu dla cudzoziemca z kraju UE, jeśli nie mieszka on w Polsce lub uzyskuje dochód w innej walucie niż złotówki. W tym przypadku może być również konieczne złożenie dodatkowej dokumentacji lub dłuższy czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku. 

Kredyt dla cudzoziemca spoza UE – warunki i proces ubiegania się  

W przypadku obcokrajowca spoza państw Unii Europejskiej proces starania się o pożyczkę jest znacznie dłuższy i wymaga dodatkowych formalności. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o kredyt gotówkowy dla obcokrajowca ma obowiązek złożenia niezbędnych dokumentów. Nie musi ona posiadać polskiego obywatelstwa, ale jej pobyt w kraju musi być w pełni legalny i potwierdzony odpowiednią dokumentacją. 

Dokumenty wymagane przez bank do uzyskania kredytu to: 

  • karta stałego pobytu, a w przypadku jej nieposiadania – zezwolenie na pobyt czasowy, 
  • ważny paszport i wiza, 
  • zaświadczenie o meldunku na terenie Polski, 
  • numer PESEL (jeśli obcokrajowiec go posiada). 

Zgodnie z prawem, polskie banki mogą udzielić kredytu tylko tym obcokrajowcom, którzy w pełni legalnie przebywają na terenie kraju. Z tego powodu karta stałego pobytu i ważny paszport to absolutne minimum, konieczne do uzyskania pożyczki. 

Osoby posiadające zezwolenie na pobyt tymczasowy mogą napotkać pewne trudności w uzyskaniu kredytu dla obcokrajowca. W takiej sytuacji bank nie ma bowiem potwierdzenia, czy kredytobiorca nie opuści kraju przed spłatą zobowiązań. Warto jednak pamiętać, że każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, a wiele zależy od historii kredytowej oraz terminu spłaty kredytu. Pożyczki krótkoterminowe (tzw. chwilówki) nadal mogą zostać przyznane posiadaczom zezwolenia na pobyt tymczasowy. 

Kto może starać się o kredyt dla obcokrajowca? 

Choć obcokrajowcy starający się o kredyt gotówkowy w Polsce mają obowiązek złożenia dodatkowych dokumentów, wiele procedur przebiega podobnie jak w przypadku obywateli kraju. W pierwszej kolejności sprawdzana jest zdolność kredytowa, która stanowi podstawę do udzielenia pożyczki. Osoba starająca się o kredyt dla cudzoziemca musi być zatrudniona w Polsce, co zostanie potwierdzone na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych. 

Najbardziej cennym rodzajem zatrudnienia, w przypadku starania się o kredyt gotówkowy dla obcokrajowca, jest oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony. W niektórych sytuacjach kredyt może być jednak przyznany na podstawie umów cywilnoprawnych: umowy zlecenie, umowy o dzieło lub kontraktu. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku zdolność kredytowa może zostać zaniżona. 

Budowanie zdolności kredytowej przez obcokrajowców 

Obcokrajowiec, który planuje dłuższe pozostanie w Polsce i przy okazji chce korzystać z pełni możliwości finansowych, powinien jak najszybciej zadbać o swoją wiarygodność kredytową. Pierwszym krokiem jest założenie konta osobistego w polskim banku, na które będzie wpływać comiesięczne wynagrodzenie.  

Konto musi być aktywne, a więc jego właściciel powinien wykonywać regularne przelewy, wypłacać gotówkę lub dokonywać płatności przy użyciu karty płatniczej. Nieaktywność na koncie osobistym może stanowić podstawę do odrzucenia wniosku o kredyt. 

Dla obcokrajowca przydatne mogą się również okazać inne produkty finansowe, takie jak debet na koncie osobistym oraz karta kredytowa. Regularne spłacanie wszystkich zadłużeń, na przykład na karcie kredytowej, pomaga w budowaniu pozytywnej zdolności kredytowej. Jeśli osoba ubiegająca się o kredyt w przeszłości bezproblemowo i na czas wywiązywała się ze swoich zobowiązań, będzie ona postrzegana przez bank jako wiarygodny kredytobiorca. 

Historia kredytowa poza Polską 

Przed udzieleniem kredytu gotówkowego dla obcokrajowca bank sprawdza nie tylko historię kredytową podczas pobytu w Polsce, ale również w kraju ojczystym. Oznacza to, że cudzoziemcy, którzy w swoim kraju mieli problem z terminową spłatą zobowiązań, mogą nie otrzymać kredytu w Polsce. Z tego względu przestrzeganie prawidłowych nawyków finansowych oraz terminowa spłata zadłużeń jest niezwykle istotna. 

Weryfikacja pełnej historii kredytowej jest dokonywana automatycznie, ale w niektórych przypadkach konieczne może być złożenie dodatkowych dokumentów. Dotyczy to zwłaszcza obcokrajowców z krajów poza Unią Europejską, w przypadku których dotarcie do baz danych jest utrudnione. Może to znacząco wydłużyć przebieg całej procedury, ale w większości przypadków nie powinno wpłynąć negatywnie na decyzję o przyznaniu kredytu gotówkowego. 

Gdzie złożyć wniosek o kredyt dla cudzoziemca? 

Ze względu na rosnącą liczbę obcokrajowców, którzy przebywają na stałe w Polsce, znaczna większość polskich banków udziela dziś kredytów gotówkowych dla cudzoziemców. Procedura ich przyznawania przebiega na podobnych zasadach, co w przypadku obywateli kraju. Znalezienie właściwej instytucji, w której możesz złożyć wniosek o kredyt gotówkowy, jest więc znacznie łatwiejsze niż kilka lat temu. 

Przed wyborem instytucji, w której będziesz ubiegać się o kredyt gotówkowy, powinieneś sprawdzić szczegóły oferty oraz porównać ją z propozycją innych banków. Pomoże to w wyborze najkorzystniejszej oferty kredytowej. Warto również sprawdzić, jak w danym banku przebiega procedura składania wniosku o kredyt dla obcokrajowca. W przypadku niektórych instytucji możliwe będzie złożenie wniosku za pośrednictwem Internetu lub telefonu, co warto rozważyć, jeśli szczególnie zależy Ci na wygodzie i możliwości szybkiego uzyskania gotówki. 

5/5 - (1 vote)